هنر میناکاری و صادرات فرهنگی در جهان

میناکاری از آن دسته هنرهایی است که نفوذ آن در جهان، علاوه بر صادرات ظروف ساخته شده، به لحاظ فرهنگی نیز بسیار مؤثر بوده است که ر این بخش آن را بررسی می نماییم.
ظروف مسی اصفهان از با سابقه ترین هنرهایی است که در ایران شکل گرفته و به دست هنرمندان و استادکاران زبردست آثار بسیار زیبایی که در دربار شاهی و در نزد اشراف دوران باستان بسیار پر طرفدار بوده است، از جمله بهترین نمونه های میناکاری مرصع، می توان به جام خسرو پرویز اشاره نمود.

به دلیل مراوداتی که در جهان باستان بین امپراطوری ایران در دوره های اشکانیان و ساسانیان با چینی ها بوده هنر میناکاری مرصع را به نمایندگان و هنرمندان چینی آموزش دادند و در کشور چین بسیار مورد توجه قرار گرفته در حدی که در آن کشور مبدل به هنر ملی آن کشور شده است.
همچنین مینای خانه بندی و مینای ملیله از همان دوران به روم باستان انتقال پیدا کرده و در روم بیزانس نیز بسیار مورد توجه بوده است و آثاری زیبا به دست هنرمندان آن دوران در این سه کشور باستانی به یادگار مانده، و باستان شناسان غربی در ریشه یابی میناکاری هیچ تردیدی در ایرانی بودن آن ندارند کما اینکه نفیس ترین آثار این هنر در ایران بوده و تا امروز بدون کمترین وقفه ای ادامه دارد.

لازم به ذکر است که ایرانیان باستان استادان بدون رقیب کارهای هنری فلزی بودند و ریشه هنرهایی همچو مینا کاری، ملیله کاری، قلم زنی، دواتگری، زرگری، و ظروف مسی قلم کاری در ایران باستان بوده اند، از جمله آنکه اشکانیان با مفتول های نقره ای آثار هنری می ساختند که به نوعی شکل اولیه ملیله کاری امروزی بوده است.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.