ساخت میناکاری اصفهان روی سفال و مس

از چگونگی ساخت میناکاری اصفهان بر روی سفال یا بر روی فلز مس چقدر شناخت دارید؟ به نظر شما میناکاری سفال زیباتر است یا میناکاری مس؟ کاربرد کدامیک بیشتر است؟ آیا ظروف مسی خاتم تنوع بیشتری دارد؟
میناکاری اصفهان هنری است با قدمتی بیش از 1000 سال سابقه. هنرمندان میناساز اصفهانی از میناکاری برای زیباسازی فضای اطراف خود استفاده میبردند، فعالیتی که هنوز هم ادامه دارد و کاربرد خود را در عصر حاضر حفظ نموده است.

برخی میناکاری را با سفال میشناسند و برخی با مس. میناکاری در اصفهان بر روی هر دو جنس کارایی مخصوص به خود را دارد و اصلا محدودیتی را شامل نمیشود. میناکاری بر روی مس نیازمند زحمات بیشتری است و تلاش مسگر در این زمینه و مرحله حساس لعاب دهی را نیز نباید از یاد برد. میناکاری بر روی سفال کمی آسانتر است و به چرخ سفالگری نیاز مبرم میباشد. هر دو سبک از ظروف سرامیکی فانتزی در اصفهان، هواخواهان مخصوص به خود را دارد و ابدا از نظر زیبایی یکی بر دیگری برتری ندارد، اما کارایی ها ممکن است فرق داشته باشد، مثلا میناکاری بر روی مس آسیب پذیری کمتری نسبت به مدلهای سفالی دارد. تنوع در هر دو سبک زیاد و جالب توجه است.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.