ساخت جواهرات تزییناتی با هنر میناکاری

میناکاری هنری ایرانی برای ساختن جواهرات و زیور آلات بی نظیر با تزییناتی منحصر به فرد است که امروزه می تواند به عنوان صنعتی نو معرفی گردد.
ظروف مسی فیروزکوبی از جمله هنرهای بی نظیر ایرانی است که از لحظ ارزش در رده هنرهای گران بها و گرانقدر قرار می گیرد البته اکثر هنرهای دستی ایران چنین ویژگی دارند و هم ارزش معنوی دارند و هم ارزش مادی و قیمتی.
هنر میناکاری به دلیل ارزشی که دارد در جواهرسازی و ساختن انواع زیورآلات در طول تاریخ بسیار کاربرد داشته، کما اینکه نمونه های بسیار زیبایی از هنر میناکاری که در ساخت جواهرات سلطنتی استفاده شده به یادگار مانده از جمله گوشواره های بی نظیری که در دوره ساسانیان ساخته شده و در موزه های غربی می باشد.
از با ارزش ترین ظروف مسی عمده که اکنون به عنوان خزانه کشور پشتوانه ارزش پولی ایران می باشد و تأثیر آن در گذشته ها بسیار چشمگیر بوده و موجب ارزش پولی ایران در گذشته بوده، تخت نادری و تخت طاووس می باشد که در هر دو بی نظیر ترین مینای ملیله به کار برده شده است و خیره کننده چشم هر بیننده ای می باشد.
در سال های اخیر به میناکاری به عنوان هنر جواهرسازی بسیار کم توجه شده است و به نوعی به تعداد انگشت های دست هم استادکاران ماهر در این حوضه وجود ندارد و اگر توجه لازم به این شیوه میناکاری و  به عنوان جواهر می شد بی تردید ارزش افزوده فراوانی عاید کشور می کرد و هم زینت بخش هر محفلی می شد.
البته هنرمندانی که امروز فعالیت می کنند با اندکی تجربه و کسب مهارت و آموزش زرگری می توانند میناکاری را به سوی جواهرسازی سوق دهند.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.