انواع ابزارآلات برای رنگ آمیزی میناکاری

در ظروف مسی رستورانی چه رنگ هایی استفاده می شود؟ ابزار رنگ آمیزی آن چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟ از چه موادی می توان انواع این هنر را به دست می آورند؟
نقش ها و نگاره ها در هنر میناکاری جایگاه بسیار ویژه ای دارند و ترکیب این رنگ ها بسیار خاص و برگرفته از تجربه هزاران ساله هنرمندان و صنعت گران ایران می باشد، این رنگ ها باید نسوز باشند و در درجه حرارت های مختلف از ترکیب اکسید فلزات گوناگون حاصل می شود و حالتی شیشه ای و بسیار صاف و زیبا می دهند.
رنگ های مختلفی در میناکاری استفاده می شود از جمله طیف رنگی آبی خصوصاً لاجوردی، رنگ های قرمز از جمله قرمز ارغوانی، رنگ های در طیف سبز، زرد، قهوه ای، طلایی و مشکی که هر کدام از ترکیب خاصی ساخته می شوند که به مهمترین آن ها اشاره می شود.
رنگ زرد را از ترکیب اکسید کرم، آهن، اکسید قلع و سرب بدست می آورند.
رنگ سفید را که به عنوان لعاب ظروف مسی دست دوم اصفهان محسوب می گردد را از ترکیب سنگ چخماق و موادی همچو سرب قلع و بلور بدست می آید.
رنگ آبی را از ترکیب اکسید کبالت و سنگ چخماق و اضافه کردن اکسید روی ساخته می شود.
رنگ سبز را نیز از ترکیب موادی همچو مس، شیشه، کرمات سرب و سنگ چخماق بدست می آورند.
رنگ قرمز بنفش را نیز بدین ترتیب تهیه می کنند با استفاده از ترکیب بوره، تنه کار، بلور، شوره و مقداری طلای حل شده.
همانطور که مشاهده شد برای هر طیف رنگی تعدادی مواد خاصی را در مقادیر مشخص ترکیب می کنند که اگر از مقدار آن ها کم و اضافه نمود دیگر رنگ مورد نظر به دست نخواهد آمد، به طور کلی میناکاری سرشار از رموز مختلف است که طی هزاران سال بدست آمده است.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.