انتخاب شایسته میناکاری اصفهان نصف جهان زیبا

براستی چرا باید ظروف مسی رستورانی را انتخاب کرد و از بابت این انتخاب شایسته و عالی به خرید خود تبریک گفت؟ آیا نصف جهان در میناکاری اصفهان خلاصه میشود؟

شاید در عهد صفویه که اصفهان پایتخت ایران زمین شد به فکر کسی خطور نمیکرد که روزی این شهر زیبا پایتختسنن، فرهنگ، هنر و صنایع دستی ایران نیز گردد. برخی هنرها چون ظروف مسی دست دوم اصفهان و محصولاتی که روی سفال و فلزات انجام میگرفت بیشتر جنبه صادرات داشت و هنرهایی چون خوشنویسی عمدتا جنبه شکوه و مقام حکومت را در آن زمان ایفا میکرد و گاها مذهبی هم می نمود!

چرا که از خوشنویسی برای زیباسازی اماکن مذهبی بهره میبردند، همانطور ک از هنرهای دستی و صدا البته میناکاری.
اکنون اگر به گوشه و کنار شهرتان در هر کجا که باشید نگاهی بیاندازید سبک های زیادی از میناکاری را خواهید دید که تابحال شاید کمتر به آن توجه نشان داده اید! شاید الان این هنر را در هر کجای ایران با میناکاران شهر خود انجام دهند ولی قطعا این میناسازان گرانقدر زیر نظر یک استاد میناکار اصفهانی آموزش دیده اند. زیرا که این هنر از قلب تپنده ایران رشد و شکوفایی روز افزونی پیدا کرده است که باعث افتخار همگی ایرانیان است.
حال شاید بهتر متوجه شده باشید که چرا اصفهان را نصف جهان می نامند؟ و چرا باید به انتخاب میناکاری ساخت دست اصفهانیان انتخاب شایسته گفت؟
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.