آموزش رایگان میناکاری روی سفال

در این صفحه آموزشی به صورت رایگان در مورد انجام هنر میناکاری روی سفال آورده ایم که چگونه انجام می گیرد؟
میناکاری روی سفال یکی از سبک های پرکاربرد و زیبای هنر میناکاری می باشد و به دلیل ارزانتر بودن آن نسبت به میناکاری روی فلزات بسیار مورد توجه و علاقه هنر دوستان می باشد و همچنین به دلیل انعطافی که سفال دارد ظروف مسی فیروزکوبی و وسایل متعددی با آن می شود ساخت و به طبع آن مینا کاری روی آن از تنوع بیشتری برخوردار است. میناکاری روی سفال به گونه ای می باشد که با لعاب سفال اشتباه گرفته می شود ولی به دلیل ظرافت و دقتی که در طراحی و نقش میناها روی آن انجام می گیرد کاملا مشخص و جذابتر می باشد.

بسیاری از علاقمندان به هنر میناکاری و  برای شروع کار در این هنر با کارهای سفالی شروع می کنند و کسب مهارت می نمایند البته زیبایی این سبک میناکاری چیزی کمتر از میناکاری روی فلزات ندارد و حتی در برخی آثار مینای آن نیز از کیفیت بهتر و زیباتری برخوردار می تواند باشد. برای شروع کار به ابزارها و وسایلی نیاز است از جمله، ظرف سفالی خام، طرح میناکاری که به صورت شابلون در آمده باشد تا کار ترسیم راحتتر باشد،سیاه قلم و لعاب مخصوص میناکاری.

لازم به ذکر است که ظروف مسی عمده از زیبایی خاصی برخوردار استو افراد از آن استفاده های زیادی می کنند.

در گام نخست ظرف سفالی که انتخاب کرده اید به عنوان نمونه بشقاب سفالی برای شروع مناسب می باشد بعد از سمباده زنی روی ظرف با شابلون مورد نظر طرح های میناکاری را روی آن ترسیم کنید که این کار با جوهرهای ویژه ای که در سطح سفال پخش نشوند باید استفاده کنید.
در گام بعدی پس از ترسیم دقیق طرح ها روی سفال نوبت به سیاه قلم می رسد و در گام بعدی زدن رنگ لعاب به بدنه سفال طبق خطوط سیاه قلم می باشد و در مرحله آخر پختن سفال و لعاب مینای روی آن می رسد که این مرحله خاتمه بخش سفال میناکاری خواهد بود.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.