آموزشگاه هنر میناکاری روی سفال

میناکاری روی سفال چگونه انجام می گیرد؟ این هنر را میتوان از طرق مختلف مثل شرکت در کلاس های آموزشگاهی، پیگیری کتب مربوط و در کل مطالعه و تمرین عملی به خوبی آموخت.
میناکاری روی سفال و ظروف مسی خاتم یکی از سبک های پرکاربرد و زیبای هنر میناکاری می باشد و به دلیل ارزانتر بودن آن نسبت به مینا کاری روی فلزات بسیار مورد توجه و علاقه هنر دوستان می باشد و همچنین به دلیل انعطافی که سفال دارد ظروف و وسایل متعددی با آن می شود ساخت و به طبع آن مینا کاری روی آن از تنوع بیشتری برخوردار است. میناکاری روی سفال به گونه ای می باشد که با لعاب سفال اشتباه گرفته می شود ولی به دلیل ظرافت و دقتی که در طراحی و نقش میناها روی آن انجام می گیرد کاملاً مشخص و جذاب می باشد.
بسیاری از علاقمندان به هنر میناکاری و ساخت ظروف سرامیکی فانتزی برای شروع کار در این هنر با کارهای سفالی شروع می کنند و کسب مهارت می نماین البته زیبایی این سبک میناکاری چیزی کمتر از میناکاری روی فلزات ندارد و حتی در برخی آثار مینای آن نیز از کیفیت بهتر و زیباتری برخوردار می تواند باشد. برای شروع کار به ابزارها و وسایلی نیاز است از جمله، ظرف سفالی خام، طرح میناکاری که به صورت شابلون در آمده باشد تا کار ترسیم راحتتر باشد، سیاه قلم و لعاب مخصوص میناکاری.
در گام نخست ظرف سفالی که انتخاب کرده اید به عنوان نمونه بشقاب سفالی برای شروع مناسب می باشد بعد از سنباده زنی روی ظرف با شابلون مورد نظر طرح های میناکاری را روی آن ترسیم کنید که این کار با جوهرهای ویژه ای که در سطح سفال پخش نشوند باید استفاده کنید.
در گام بعدی پس از ترسیم دقیق طرح ها روی سفال نوبت به سیاه قلم می رسد و در گام بعدی زدن رنگ لعاب به بدنه سفال طبق خطوط سیاه قلم می باشد و در مرحله آخر پختن سفال و لعاب مینای روی آن می رسد که این مرحله خاتمه بخش سفال میناکاری خواهد بود.
منبع: هنر ایرانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.